شرکت مهندسی آسیا سیال پارس
  • English (English)

کنترل پنل سرچاهی


آسیا سیال پارس سازنده سیستم کامل کنترل هیدرولیکی شیرهای سرچاهی Well Head Control panel (کنترل پنل سرچاهی WHCP) با رعایت کلیه استانداردهای مربوطه از انواع ساده برای کنترل یک شیر تا انواع پیچیده برای کنترل چندین شیر با استفاده از پمپ هسکل و شیرآلات و اتصالات آمریکایی و انگلیسی می باشد.

کنترل پنل سرچاهی چیست؟


با توجه به فشار بالای سیال( نفت و گاز) درون چاه‌ها به کارگیری سیستم‌های کنترل سرچاهی با عنوان تابلوهای سرچاهی جهت کنترل فشار و ایجاد ایمنی در مواقع اضطراری بسیار ضروری می‌باشد.

وظیفه اصلی تابلوهای‌کنترل‌سرچاهی (Wellhead Control Panel)، باز و بسته نمودن شیرهای سطحی(SSV)  و زیرسطحی (SSSV) ، شیر بهربرداری (WV) چاههای نفت و گاز و نیزایجاد خط فشار جهت سنسورهای فشار (Pressure Switch)، سنسور آتش و زلزله (Fusible Plug) در مواقع اضطرار و یا به فرمان بهره‌بردار می‌باشد. با توجه به هیدرولیکی بودن شیرها لازم است فرآیند باز و بسته نمودن آنها به صورت هیدرولیکی انجام پذیرد. همچنین جهت افزایش ایمنی و پایداری سیستم فرآیندکنترل به صورت پنوماتیکی صورت می‌گیرد.
با توجه به اهمیت و حساسیت چاه‌های نفت و گاز در ساخت و تولید این قبیل تابلوها، میبایست کلیه موارد ایمنی و حفاظتی رعایت گردد که از جمله آنها مقاومت در برابر حداکثر فشار وارده به شیرهای SSV ، SSSV و شیر بهره برداری و امکان تنظیم فشار برای سویچ‌های فشاری و همچنین با استفاده از قطعات استاندارد و مناسب امکان بکارگیری تابلوها در محیط‌های دارای خاصیت انفجاری، خورنده و مرطوب فراهم گشته است.
لازم به ذکر است کلیه قطعات مورد ‌استفاده در پنل از سازندگان معتبر آمریکایی و اروپایی تامین می‌شود.

  • کنترل پنل های سرچاهی با استانداردهای    API- PR-14B  , IPS-M-IN280 ساخته می شوند.

  • کنترل پنل های سرچاهی می توانند به صورت تکی (Single)، دوتایی (Double)، چندتایی ( Multi)، قابل‌حمل ، برقی، هیدرولیکی و ... ساخته شوند.


  •   مزايای کنترل پنل سرچاهی:

1-بالا بردن ایمنی چاه نفت به هنگام بروز اشکالات فشار.

2-جلوگیری از آسیب به خط لوله .

3-جلوگیری از هدر رفتن نفت و گاز بر اثر حوادث.

4-جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست بر اثر نشت نفت و گاز.

5-آمادگی در تمام ساعات شبانه روز.

6- تعمیرات و نگهداری محدود و آسان دستگاه.

7-تامین قطعات مورد نیاز دستگاه توسط این شرکت.

Powered by PARS DATA