شرکت مهندسی آسیا سیال پارس
  • English (English)

هات تپ


آسیا سیال پارس تامین کننده انواع دستگاهها و قطعات Hot Tapping برای تعمیرات خطوط لوله از سازندگان معتبر جهانی از جمله شرکت T.D.Williamson آمریکا می باشد.

هات تپ چیست؟


به عملیات انشعاب گیری در لوله ها و تانک های حاوی سیالات پرفشار (نفت ، گاز، مشتقات نفتی، پتروشیمی و حتی آب و دیگر سیالات )
هات تپ می گویند . این عملیات در حالی انجام می گیرد که خطوط یا مخازن در حال بهره برداری و تحت فشار است . عملیات هات تپ به این علت انجام می گیرد که فعالیت متوقف نگردد و بهره برداری ادامه یابد .

هات تپ  در عملیات سوراخکاری نامیده می شود که بر روی مخازن و یا خطوط تحت بهره برداری انجام میگیرد و به صورت سرد و یا گرم میتوان صورت گیرد و در روش سرد بدون جوشکاری و گرم با جوشکاری انجام  میگیرد .

عملیات هات‌تپ را می‌توان بسته به نوع نیاز بصورت عمودی، افقی، و در هر زاویه‌ای نسبت به خط لوله انجام داد مشروط بر آن‌که فضای کافی برای نصب ولو، اتصال و دستگاه هات‌تپ موجود باشد. تکنولوژی‌های جدید به ما اجازه می‌دهند که انواع انشعاب‌ها را روی انواع خطوط لوله، در فشارها و سایزهای متنوع و با سیالات و اجزاء مختلف ایجاد کنیم. اخیراً دستگاه‌های هات‌تپ سبک وزن جدید این امکان را فراهم کرده‌اند که عملیات توسط فقط یک نفر و بدون نیاز به مسدود کردن صورت بگیرد.

  • دلایل استفاده از هات تپ: 

 برای انشعاب گیری  دو انتخاب داریم :
1- توقف کامل جریان خط لوله که برای این کار باید فشار را انداخت و جریان خط لوله را تخلیه کرد ، پرچ کرد و خط لوله را تمیز کرد که این به معنی افت بهره برداری میباشد.
2-  استفاده از هات تپ

* مزایای استفاده از هات تپ:

عملیات  هات تپ این امکان را می دهد که بدون توقف عملیات بهره برداری بتوانیم انشعاب گیری کنیم که همین امر دارای مزایای فراوانیست از جمله :

1- توقف بهره برداری می تواند باعث ضرر مالی هنگفت شود که با هات تپ از آن جلوگیری می شود
2- از به هم ریختگی و تداخل کاری واحدهای مختلف جلوگیری می شود
3- تولید متوقف نمیگردد در نتیجه روند کار سایر واحد های مرتبط نیز متوقف نمی شود

دانلود

 
Powered by PARS DATA